Czy tłumacz freelancer musi mieć stronę internetową?

strona internetowa tłumacza

W dzisiejszych czasach internet jest oknem na świat, oceanem informacji, rzeką kontaktów. Praktycznie każdy szukając odpowiedzi na nurtujące go pytania, w pierwszej kolejności otwiera przeglądarkę internetową. Nie ważne czy chodzi o najbliższą tajską restaurację, rozkład jazdy pociągów, repertuar kina, oferty pracy, czy namiary na specjalistę – na przykład tłumacza. W ciągu każdej sekundy Google odpowiada na ponad 40 000 zapytań. Dziennie liczba wyszukiwań wynosi średnio 3,5 biliona. Z roku na rok statystyki rosną. Przy liczbach tak ciężkiego kalibru, tłumacz nie może bagatelizować potencjału internetu. Musi znaleźć w tej dżungli miejsce dla siebie. Musi mieć własną stronę internetową.

Zalety posiadania własnej strony internetowej z perspektywy tłumacza

Ale dlaczego muszę tak od razu zakładać własną stronę? Dlaczego nie mogę otworzyć prostego fanpage’a na Facebooku? Dlaczego nie wystarczy profil na proz.com lub podobnej platformie?

Powodów jest kilka:

  1. Własna strona internetowa daje ci niezależność od kaprysów platform zewnętrznych. Twoja strona to tzw. „owned media”, kanał marketingowy, nad którym masz pełną kontrolę. Jeśli nie interesujesz się światem social mediów, to pewnie nie wiesz, że Facebook w ostatnim czasie mocno obciął zasięgi stronom firmowym. Znaczy to, że treści, które udostępniasz na swoim profilu, docierają do bardzo małego grona odbiorców, a co za tym idzie, mniej osób dowiaduje się o twoich usługach tłumaczeniowych!
  2. Własna domena z hostingiem umożliwia utworzenie firmowego konta e-mail do kontaktu z klientami. Adres e-mail to również swojego rodzaju wizytówka. Powinien brzmieć profesjonalnie i kojarzyć się z twoją marką: biuro@twojanazwa.pl, info@twojanazwa.pl lub kontakt@twojanazwa.pl to jedne z najpopularniejszych wariantów.
  3. Firmowa strona ułatwia klientowi zapoznanie się z twoimi usługami. Strona internetowa powinna zawierać informacje, które przekonają potencjalnego klienta do podjęcia z tobą współpracy. Stwórz interesującą sekcję „o mnie”, gdzie opiszesz pokrótce swoje doświadczenie, umiejętności, czym się wyróżniasz, a przede wszystkim, jakie korzyści będzie mieć klient ze współpracy z tobą. Postaraj się też sprecyzować dziedziny, w których się specjalizujesz, zaoszczędzisz tym samym czas klienta i własny. Decyzję ułatwią mu też referencje, które udostępnisz na stronie. Nie zapomnij o danych do kontaktu i odnośnikach do mediów społecznościowych.
  4. Blog połączony ze stroną to twój dodatkowy atut. O korzyściach prowadzenia bloga przeczytasz tutaj.

Jak i gdzie najlepiej założyć stronę internetową przy niewielkim budżecie?

Moim zdaniem odpowiedź jest tylko jedna: WordPress. Jedyny system zarządzania treścią (ang. CMS – Content Management System), który daje tak różnorodne możliwości.

Na wordpressie założysz własną stronę z kilkoma podstronami oraz blogiem. Idealne rozwiązanie dla tłumacza freelancera, dla którego strona to przede wszystkim rodzaj internetowej wizytówki i możliwość podzielenia się swoją wiedzą z innymi osobami po fachu.

Istnieje mnóstwo darmowych i płatnych szablonów na WordPressa, dzięki którym spersonalizujesz wygląd swojej strony tak, jak sobie marzysz.

Ok, ale który WordPress? WordPress.com czy wordpress.org. Jaka jest różnica?

Różnica jest kolosalna. WordPress.com i wordpress.org to tak naprawdę jeden system, z tym że wordpress.org wymaga instalacji na własnym hostingu, a wordpress.com nie.

Odradzam wordpress.com ze względu na ograniczoną funkcjonalność: niewielka liczba szablonów do wyboru, brak możliwości zainstalowania ułatwiających życie wtyczek to tylko jedne z jego wad.

Jak już założyć własną stronę, to z rozmachem! Jak korzystać z wordpress.org? Zacznijmy od początku, czyli od hostingu i domeny.

Tłumacz w poszukiwaniu domeny i własnego internetowego skrawka podłogi, czyli hostingu

Domena to nic innego jak nazwa, pod którą widnieć będzie twoja strona. Idealnie, jeśli nazwa strony będzie pokrywać się z nazwą twojej firmy. Jeśli już ją posiadasz, sprawa jest prosta. Jeśli nie, zastanów się nad czymś unikalnym i przyciągającym uwagę.

Skoro nazwa strony powinna pokrywać się z nazwą firmy, to jest kilka zasad, którymi warto się kierować:

  • Unikaj nazw z myślnikiem – użytkownicy często zapominają o myślnikach i wpisują adres ciągiem, w rezultacie trafiają na nieistniejącą stronę lub, co gorsza, do konkurencji.
  • Unikaj nazw zbyt podobnych do konkurencji – podobnie jak w poprzednim punkcie, przez jedną literkę możemy odesłać klienta prosto w objęcia innego tłumacza.
  • Z punktu widzenia SEO wykorzystanie słowa kluczowego w nazwie twojej strony może wzmocnić jej pozycję w rankingu. Jeśli jednak warianty słowa „tłumacz” lub „tłumaczenia” nie występują naturalnie w wymyślonej przez ciebie nazwie, to nie upychaj ich tam na siłę. Nazwa ma być przede wszystkim łatwa do zapamiętania i przyjemna dla ucha.
  • Krótko i na temat – nazwa nie powinna być zbyt długa i zbyt skomplikowana. Im dłuższa, tym ryzyko pomyłki jest większe.

Podczas zakładania domeny zwróć szczególną uwagę nie na cenę jej zarejestrowania, zazwyczaj to grosze, ale na cenę jej przedłużenia.

Po roku, by dalej móc korzystać z wybranej przez siebie domeny, musisz zapłacić za jej przedłużenie. Kwoty mogą różnić się drastycznie między usługodawcami.

Z mojego doświadczenia polecam ovh.pl – od kilku lat prowadzą w rankingach pod względem najniższej ceny za przedłużenie domeny. Cena przedłużenia zależy od końcówki. Jeśli większość twoich klientów będzie z Polski polecam wybrać .pl, jeśli celujesz w klientów zagraniczny, to lepiej zdecyduj się na .com. Aktualny koszt przedłużenia domen na ovh.pl to odpowiednio 40,64 zł i 39,99 zł netto. Innych rozszerzeń nie polecam, są zbyt trudne do zapamiętania, a to może skutkować mylnym wpisaniem adresu przez klienta.

Hosting to bardziej skomplikowana kwestia. Zacznijmy od ilości miejsca, które potrzebujesz. Na prostą stronę z kilkoma zakładkami i blogiem, miejscem na zainstalowanie przydatnych wtyczek i serwerem poczty e-mail wystarczy ci 10GB. Na dobry początek.

Drugim aspektem, na który warto zwrócić uwagę przed kupnem hostingu, jest niezawodność i pomoc techniczna w razie problemów. Niektóre firmy wypadają na tym tle gorzej, inne lepiej.

Ostatnim, ale bardzo ważnym elementem, którego nie możesz pominąć, zakładając własną stronę jest certyfikat SSL. Certyfikat SSL chroni twoją stronę przed atakami hakerów.

Kojarzysz tę zieloną kłódeczkę po lewej stronie przy adresie w pasku wyszukiwania? Świadczy ona o tym, że dana strona ma aktywny certyfikat SSL. Jest ważny do tego stopnia, że strony bez certyfikatu uzyskują niską pozycję w rankingu Google, a czasem są wręcz pomijane przez wyszukiwarkę.

Certyfikat SSL gwarantuje bezpieczeństwo twojej strony. Podstawowy certyfikat jest darmowy, a często nawet oferowany w pakiecie z domeną. Wymaga jedynie ręcznej aktywacji.

Większość dostępnych hostingów posiada opcję preinstalacji WordPressa przez hostingodawcę, dzięki czemu wraz z uruchomieniem twojego hostingu WordPress jest już gotowy do działania. Jeśli chcesz maksymalnie ułatwić sobie pracę nad stroną, to upewnij się, że wybrany przez ciebie hostingodawca oferuje taką usługę, oczywiście bezpłatnie.

Po zainstalowaniu WordPressa możesz przystąpić do wyboru szablonu, który sprosta twoim potrzebom. Istnieje wiele estetycznych, prostych, darmowych szablonów, od których polecam zacząć: Sydney lub OneTone, to jedne z moich ulubionych. Świetnie sprawdzą się jako motywy na stronę internetową tłumacza. Preferuję jednostronny układ, to znaczy, bez dodatkowych podstron z wyjątkiem bloga. Jest bardzo przejrzysty, trochę jak rozszerzona wizytówka.

Po typowo techniczne informacje dotyczące kupna domeny, hostingu, certyfikatu SSL, instalacji i konfiguracji wordpressa odsyłam was do starego, dobrego Google. Kto Googluje, nie błądzi. YouTube też jest bogatym źródłem wiedzy i rozwiązań przeróżnych problemów. Wiele ciekawych informacji znajdziecie również na blogu chyba najbardziej popularnej znawczyni WordPressa – Oli Gościniak. Jej blog to jest dopiero skarbnica informacji!

Podsumowanie kosztów

DOMENA: 10-40 zł za 1 rok / 40zł za każdy kolejny rok
HOSTING MIN. 10GB: 75-150 zł na rok
PODSTAWOWY CERTYFIKAT SSL: 0zł
WORDPRESS: 0zł
SZABLON: 0zł
Minimalny koszt za 1 rok wynosi 85 zł netto. To niewiele nawet dla początkującego tłumacza.

Oczywiście budowę strony internetowej możecie również zlecić profesjonalistom, ale koszt przedsięwzięcia będzie znacznie wyższy. WordPress jest tak intuicyjnym systemem, a do tego posiada pomocną społeczność, chociażby grupy na Facebooku lub blogi z poradami, że każdy, kto chociaż trochę ogarnia komputer, powinien sobie poradzić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *